Modely drevených kostolov z Uliča

 

V Uliči majú mini galériu drevených kostolíkov

 

Uličskú dolinu (okres Snina), najvýchodnejšie položený kút Slovenska, zdobia nádherné chránené prírodné rezervácie ako sú Riaba skala, Stužica, Rožok, Stínska a prírodné rezervácie Borsučiny, Bzana, Stínska Slatina, Uličská Ostrá a Bahno. Prírodnou pamiatkou je aj Ulička a koryto rovnomenného vodného toku s prirodzeným brehovým porastom. Nájdeme tu aj krásne drevené kostolíky v Topoli, Ruskom Potoku a Uličskom Krivom.
V minulosti tu boli aj niektoré ďalšie cirkevné skvosty, ale boli presťahované do iných regiónov. Napríklad kostol sv. Mikuláša biskupa z roku 1706 bol zo Zboja v roku 1966 premiestnený do skanzenu v Bardejove. Tento bohostánok je považovaný za jeden z najkrajších drevených pamiatok v Karpatoch. Druhý takýto chrám, sv. Michala Archanjela z roku 1764, z Novej Sedlice previezli začiatkom 70. rokov minulého storočia do skanzenu ľudovej architektúry v Humennom.

Ján Holinka, starosta obce Ulič, podľa ktorej je pomenovaná celá pohraničná lokalita, má veľmi vrelý vzťah k týmto dreveným sakrálnym stavbám. A tak prišiel asi pred dvoma rokmi s nápadom vytvoriť mini expozíciu takýchto objektov v dedine, aby sa v zhmotnenej podobe zachovali aj pre nasledujúce generácie. Jeho iniciatívny nápad sa u poslancov i obyvateľov ujal. Od slov nebolo ďaleko k činom. Na obecnom úrade vypracovali na túto tému projekt a poslali ho na ministerstvo životného prostredia do Programu obnovy dediny. Na potešenie všetkých s ním uspeli a na jeho realizáciu získali 3 320 eur (okolo 100-tisíc korún), čo stačilo na nákup potrebného materiálu. Bol to dobrý základ pre záslužnú vec.
K získaným financiám priložili Uličania ďalšie z obecného rozpočtu a v chránenej dielni začali pracovať. Napodobeniny kostolíkov vyrábali z tvrdého dubového dreva, borovice a z lisovaných materiálov v mierke 1:10. Prvá maketa, ktorá uzrela svetlo sveta, bola známa cerkev v Topoli. Vyrobili ju asi za dva týždne. K nej potom začali pribúdať aj ďalšie - z Ruského Potoka, Uličského Krivého, Uliča a ďalších obcí podľa zachovaných historických fotografií alebo malieb. Náklady na vytvorenie jednej takejto makety chrámu boli okolo 830 eur. Postupne tak v uličskej obecnej dielni vyrobili pod vedením majstra Jána Čokina celkove sedem replík drevených kostolíkov. Mini galériu odhalili na milej slávnosti za prítomnosti hostí, duchovenstva z okolitých obcí a miestnych obyvateľov koncom októbra 2009. Každý, kto ju uvidel, len uznanlivo pokýval hlavou nad šikovnosťou a umom jej tvorcov. Dobré dielo sa podarilo. Vynikajúca práca majstrov z Uliča, ktorá je inštalovaná v blízkosti obecného úradu, je prístupná širokej verejnosti.

Článok z:  Inprost s.r.o. - Obečné noviny čislo 6, rok 2010